Chełmno

Chełmno to nieduże, około 20-tysięczne miasto, położone 40 km na północny-wschód od Bydgoszczy, nad Wisłą. Jest bardzo stare – prawa miejskie ma od niespełna 800 lat, ale jako gród istniało już we wczesnym średniowieczu. Nazwa Chełmna wywodzi się ze starożytnej, pochodzącej ze starogermańskiego nazwy „Kulm”, co prawdopodobnie oznacza „wzgórze”.

Ratusz w Chełmnie Choć Chełmno jest niewielkie, to jednak bogate w zabytki. Zachował się w nim średniowieczny układ urbanistyczny, 5 z 7 niegdyś istniejących gotyckich kościołów, biało-niebieski renesansowy ratusz, kamienice z XVIII i XIX w. oraz prawie cały obwód murów miejskich, jeden z najdłuższych w Polsce.

Chełmskie zabytki znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego - trasie turystycznej, obejmującej 31 miast z 7 krajów nadbałtyckich, w których można podziwiać ceglaną architekturę gotycką.

Chełmno zwie się Miastem Zabytków oraz Zakochanych, ponieważ w jednym z jego kościołów – Kościele pw. Wniebowzięcia NMP, będącym jednym z najstarszych i największych na Pomorzu Wschodnim, zbudowanym przez Zakon Krzyżacki – znajdują się jedyne w północnej Polsce relikwie św. Walentego.
Firmy z Chełmna to: Fabryka Akcesoriów Meblowych S.A., Adriana S.A., Helvetia Furniture Spółka z o.o., Zakłady Sprzętu Mechanicznego "URSUS" Spółka z o.o.

19.08.2008. 06:07

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

* = wymagane pole

:

:

:


9 + 4 =